"כמעט שבת שלום" – סוף הדרך

אין הרבה סיבות לראות היום טלויזיה – הכל ריאליטי וערוץ 2 הדלוח. אולי קצת תחקירי דרוקר בעורץ 10, אבל אלה לא עושים רושם על היושבים בציון ו"גב האומה" לפני שהיא הופכת לסטאנד אפ די שאבלוני של ליאור שליין. על דבר אחד אסור, אסור בכל איסור שהוא לווותר וזה על "ארץ נהדרת" בעונה החדשה, תוכנית שממציאה את עצמה כל פעם מחדש והפעם הפנינה בכתר היא הפינה "עוד מעט שבת שלום", מעשה גאוני צרוף.

הכל התחיל בגלי צהל – בתוכנית המופלאה שהוחלפה, כמו כל דבר טוב, "חותרים למגע" של ערן זרחוביץ' ושרון טייכר, הזוג שהיה שם הכי מצחיק ברדיו. כשזרחוביץ' נלקח ככותב ל"ארץ נהדרת" ולקח איתו גם את טייכר הם הביאו כנדוניה את ליאת הר לב – אחת הנשים הכי מוצלחות ומצחיקות ומוכשרות שיש, המעגל נסגר ו"ארץ נהדרת" שודרגה.

בעונה החדשה הם פרצו למסך ב"עוד מעט שבת שלום" והכשרון התפוצץ בצחוק וביכולת אדירים. אם אפשר להגדיר גאונות – היא מופיעה כאן. היכולת שלהם לתפוס את המהות של השפה העברית על ההברידיות שלה – גבוה ונמוך, שפת יום יום ושפת קודש, ובעיקר עיוותים של ביטויים וניבים שמציינים את הבורות השוררת היום בקרב משתמשי השפה העברית שרוצים לדבר גבוהה ויוצא להם מגוחכה, היא מהמשוכללות שקיימות.

כך נמצא את : ביקש במזוטא, מגרשים ברותחין, מלובש במיטב המחצלות, בונה עולם, ישתדרג שמו, שתינו מלא היד יין זול, הקאתי את נשמתי לבורא, היושן במרומים, שיעשה שולחנך פירורים פירורים, שיבורווז עורך, שימלא צוארך שיני אבות, ודלי עם גדי ירבץ, ו"בסייעתא ד'שמעיא ובדיילתא ד'קרקע, ועוד ועוד נגוהות.

את השניים – רבי המחזיר בתשובה ובת הדודה שלו שהיתה אצל אשמדאי וחזרה לאבא, אבא , שעדיין סופרת לאחור בסילווסטר ואוכלת בקון כי זה רק נקניק וזוכה לגערות מהדוד , אי אפשר להחמיץ וברוות הימים כשנבחן את פנתאון הדמויות שנשארו חרותות בזכרונינו – רובן ואסתי יהיו שם.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PowvWMy4Ulw

(התמונות והקטע – MAKO )

רוצה לשתף ?